Skip to content

36 Hidden Ledge RdEnglewood, NJ 07631

Built 1982

Last Sale Price
$1,185,000
Last Sale Date
Mar 25, 2025

Property Information

Block3803
Lot3
QualifierC0023
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class37
Description2&3S-F&B-BG-END
Dwellings1
ZoningATH
Sq Footage3,762
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$500,000
65%
Improvement Value:$269,000
35%
Total Assessment$769,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,631+3.1%
2024$22,916
Property History

Property Sale

Sale
$1,185,000

From:

To:

Sq Ft3,762DeedBook 5466, Page 1663Recorded3/28/2025

Property Sale

Sale
$1,063,000

From:

To:

Sq Ft3,762DeedBook 5416, Page 853Recorded1/30/2025

Property Sale

Sale
$900,000
DeedBook 8624, Page 362

Property Built

Built

Year Built: 1982