Skip to content

423 Mountain View RdEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Dec 18, 2003

Property Information

Block402
Lot18
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2SSTDWG1CG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,812
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
44%
Improvement Value:$168,600
56%
Total Assessment$303,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,330+3.1%
2024$9,047+3.1%
2023$8,774+2.7%
2022$8,546+0.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft1,812DeedBook 8664, Page 157Recorded3/10/2004

Property Sale

Sale
$300,613

From:

To:

Sq Ft1,812DeedBook 8664, Page 150NU CodeSheriff sale (12)Recorded3/10/2004

Property Sale

Sale
$1,000

From:

To:

Sq Ft1,812DeedBook 8553, Page 916NU CodeTitle correction (4)Recorded2/27/2003

Property Built

Built

Year Built: 1928