Skip to content

440 Conrad RdEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Date
May 10, 2023

Property Information

Block403
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2.5S-F-UG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,788
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
45%
Improvement Value:$164,900
55%
Total Assessment$299,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$8,687+3.2%
2023$8,417+2.7%
2022$8,192+1.0%
2021$8,114+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1928