Skip to content

434 Conrad RdEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Price
$495,500
Last Sale Date
Sep 29, 2016

Property Information

Block403
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2SFRDWG1CG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage2,208
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
34%
Improvement Value:$261,800
66%
Total Assessment$396,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,194+3.1%
2024$11,825+3.1%
2023$11,468+2.7%
2022$11,170+0.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$495,500

From:

To:

Sq Ft2,208DeedBook 2414, Page 1774Recorded10/21/2016

Property Sale

Sale
$477,000

From:

To:

Sq Ft1,765DeedBook 1053, Page 17NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/30/2012

Property Sale

Sale
$212,000

From:

To:

Sq Ft1,765DeedBook 800, Page 402Recorded8/3/2011

Property Sale

Sale
$190,500

From:

To:

Sq Ft1,794DeedBook 8350, Page 207Recorded2/22/2001

Property Built

Built

Year Built: 1928