Skip to content

250 W Hudson AveEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Price
$388,888
Last Sale Date
Feb 28, 2020

Property Information

Block409
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2SBRDWG2CG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage2,042
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,000
46%
Improvement Value:$165,600
54%
Total Assessment$308,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,483+3.1%
2024$9,196+3.1%
2023$8,919+2.7%
2022$8,687+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$388,888

From:

To:

Sq Ft2,042DeedBook 3559, Page 755Recorded4/1/2020

Property Sale

Sale
$340,325

From:

To:

Sq Ft2,042DeedBook 3374, Page 897Recorded10/15/2019

Property Built

Built

Year Built: 1928