Skip to content

260 W Hudson AveEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Price
$725,500
Last Sale Date
Jun 24, 2024

Property Information

Block409
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-S&F-UG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage2,076
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,800
33%
Improvement Value:$288,900
67%
Total Assessment$430,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,602+3.1%
2024$12,221+3.1%
2023$11,852+2.7%
2022$11,544+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$725,500

From:

To:

Sq Ft2,076DeedBook 5275, Page 599NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/5/2024

Property Sale

Sale
$595,000

From:

To:

Sq Ft2,076DeedBook 4231, Page 902Recorded6/23/2021

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft2,076DeedBook 2331, Page 270Recorded8/3/2016

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft2,076DeedBook 1637, Page 2320NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/20/2014

Property Sale

Sale
$383,000

From:

To:

Sq Ft2,076DeedBook 90, Page 2439Recorded4/24/2009

Property Built

Built

Year Built: 1928