Skip to content

131 Cambridge AveEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jun 2, 2023

Property Information

Block410
Lot40
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-F-1CG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,646
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,000
49%
Improvement Value:$158,500
51%
Total Assessment$309,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,511+3.1%
2024$9,223+3.1%
2023$8,945+2.7%
2022$8,712+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,646DeedBook 5017, Page 1455Recorded6/19/2023

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft1,646DeedBook 9112, Page 93Recorded7/3/2006

Property Built

Built

Year Built: 1928