Skip to content

141 Cambridge AveEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Price
$605,000
Last Sale Date
Oct 23, 2023

Property Information

Block410
Lot42
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2SFRDWG1CG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,740
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,000
44%
Improvement Value:$176,300
56%
Total Assessment$315,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,689+10.0%
2024$8,809+3.1%
2023$8,543+2.7%
2022$8,321+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$605,000

From:

To:

Sq Ft1,740DeedBook 5131, Page 712NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/22/2023

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,740DeedBook 3859, Page 63Recorded12/9/2020

Property Sale

Sale
$176,500

From:

To:

DeedBook 7772, Page 581Recorded3/8/1995

Property Built

Built

Year Built: 1928