Skip to content

185 Cambridge AveEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Nov 1, 2024

Property Information

Block410
Lot53
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-F-1CG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,394
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,000
40%
Improvement Value:$211,800
60%
Total Assessment$350,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,780+3.1%
2024$10,454+3.1%
2023$10,138+2.7%
2022$9,875+0.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft1,394DeedBook 5369, Page 749Recorded11/21/2024

Property Sale

Sale
$479,000

From:

To:

Sq Ft1,394DeedBook 2309, Page 873NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/8/2016

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,450DeedBook 8595, Page 755Recorded7/12/2003

Property Sale

Sale
$139,900

From:

To:

DeedBook 7853, Page 856Recorded2/14/1996

Property Built

Built

Year Built: 1928