Skip to content

233 Cambridge AveEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Date
Dec 14, 2015

Property Information

Block410
Lot64
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description1&2S-STV-S-UG
Dwellings2
ZoningR-D
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,000
48%
Improvement Value:$151,900
52%
Total Assessment$294,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,062+3.1%
2024$8,788+3.1%
2023$8,523+2.7%
2022$8,301+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1928