Skip to content

222 Cambridge AveEnglewood, NJ 07631

Built 1948

Last Sale Date
Dec 14, 2015

Property Information

Block411
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description11/2SFRDWG1CG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,000
51%
Improvement Value:$135,600
49%
Total Assessment$277,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,531+3.1%
2024$8,272+3.1%
2023$8,023+2.7%
2022$7,814+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1948