Skip to content

218 Cambridge AveEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Price
$152,000
Last Sale Date
Apr 1, 1999

Property Information

Block411
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-F-AG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,000
56%
Improvement Value:$111,500
44%
Total Assessment$253,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,790+6.7%
2024$7,301+3.1%
2023$7,081+2.7%
2022$6,897+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$152,000

From:

To:

DeedBook 8158, Page 325Recorded4/12/1999

Property Sale

Sale
$131,650
DeedBook 7578, Page 924

Property Built

Built

Year Built: 1928