Skip to content

370 Tenafly RdEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 6, 1993

Property Information

Block412
Lot19
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1S-VL&S-UG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage15
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,200
57%
Improvement Value:$113,300
43%
Total Assessment$263,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,097+3.1%
2024$7,852+3.1%
2023$7,615+2.7%
2022$7,418+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1928