Skip to content

162 Cambridge AveEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Jan 7, 1994

Property Information

Block412
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class45
Description2SFRDWG2CG
Dwellings2
ZoningR-D
Sq Footage9
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,500
42%
Improvement Value:$196,800
58%
Total Assessment$339,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,427+3.1%
2024$10,111+3.1%
2023$9,806+2.7%
2022$9,551+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$30,000

From:

To:

Sq Ft9DeedBook 7676, Page 37NU CodeFamily (1)Recorded2/23/1994

Property Built

Built

Year Built: 1928