Skip to content

157 St Nicholas AveEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Apr 15, 1997

Property Information

Block412
Lot27
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2SFRDWG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,575
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,500
49%
Improvement Value:$148,200
51%
Total Assessment$290,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,933+3.1%
2024$8,663+3.1%
2023$8,401+2.7%
2022$8,183+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

DeedBook 8164, Page 726NU CodeOutside sample period (5)Recorded5/6/1999

Property Built

Built

Year Built: 1928