Skip to content

181 St Nicholas AveEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 25, 2012

Property Information

Block412
Lot33
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2SFRDWG1CG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,246
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,500
55%
Improvement Value:$116,600
45%
Total Assessment$259,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,962+3.1%
2024$7,721+3.1%
2023$7,488+2.7%
2022$7,294+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1928