Skip to content

187 Alden PlEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 1, 2013

Property Information

Block502
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class17
Description2SFRDWG2CG
Dwellings2
ZoningR-D
Sq Footage2,361
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,000
43%
Improvement Value:$202,300
57%
Total Assessment$353,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,857+3.1%
2024$10,528+3.1%
2023$10,210+2.7%
2022$9,945+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$491,310

From:

To:

Sq Ft1,941DeedBook 8953, Page 165Recorded11/16/2005

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

DeedBook 7991, Page 778Recorded8/4/1997

Property Built

Built

Year Built: 1928