Skip to content

104 Slocum AveEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 11, 2011

Property Information

Block906
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class17
Description2SFRDWG3CG
Dwellings2
ZoningR-E
Sq Footage2,288
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,300
49%
Improvement Value:$165,600
51%
Total Assessment$326,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,046+3.1%
2024$9,742+3.1%
2023$9,447+2.7%
2022$9,202+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1928