Skip to content

234 Tryon AveEnglewood, NJ 07631

Built 1948

Last Sale Price
$172,000
Last Sale Date
Jul 15, 1993

Property Information

Block505
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1S-VL-AG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage10
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$204,600
61%
Improvement Value:$131,800
39%
Total Assessment$336,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,338+3.1%
2024$10,025+3.1%
2023$9,722+2.7%
2022$9,470+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$172,000

From:

To:

Sq Ft10DeedBook 7622, Page 386Recorded7/28/1993

Property Built

Built

Year Built: 1948