Skip to content

166 Jane StEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 1, 2018

Property Information

Block508
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2SFRDWG2CG
Dwellings2
ZoningR-E
Sq Footage1,402
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,000
53%
Improvement Value:$137,300
47%
Total Assessment$294,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,044+3.1%
2024$8,770+3.1%
2023$8,505+2.7%
2022$8,285+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1928