Skip to content

156 Jane StEnglewood, NJ 07631

Built 1906

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Aug 15, 2007

Property Information

Block508
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2SFRDWG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage2,383
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,900
56%
Improvement Value:$157,300
44%
Total Assessment$354,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,885+3.1%
2024$10,555+3.1%
2023$10,236+2.7%
2022$9,971+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft2,383DeedBook 9404, Page 367NU CodeTitle correction (4)Recorded9/11/2007

Property Built

Built

Year Built: 1906