Skip to content

131 W Demarest AveEnglewood, NJ 07631

Built 1913

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 20, 2021

Property Information

Block602
Lot18
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page3FAM

Building Details

Building Class45
Description2S-B&S-UG
Dwellings3
ZoningR-E
Sq Footage3,196
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$203,000
45%
Improvement Value:$244,700
55%
Total Assessment$447,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,758+3.1%
2024$13,341+3.1%
2023$12,939+2.7%
2022$12,603+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft3,585DeedBook 8255, Page 871Recorded3/14/2000

Property Built

Built

Year Built: 1913