Skip to content

70 Elmore AveEnglewood, NJ 07631

Built 1923

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 25, 2021

Property Information

Block2308
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page3FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-UG
Dwellings3
ZoningR-E
Sq Footage3,279
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,500
30%
Improvement Value:$293,200
70%
Total Assessment$421,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,959+3.1%
2024$12,567+3.1%
2023$12,187+14.8%
2022$10,615+0.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$615,000

From:

To:

Sq Ft3,279DeedBook 3356, Page 1621NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/24/2019

Property Sale

Sale
$398,000

From:

To:

Sq Ft3,279DeedBook 2047, Page 1550Recorded9/14/2015

Property Sale

Sale
$402,000

From:

To:

Sq Ft3,279DeedBook 452, Page 853Recorded6/14/2010

Property Built

Built

Year Built: 1923