Skip to content

111 Otsego PlEnglewood, NJ 07631

Built 1908

Last Sale Price
$730,000
Last Sale Date
Mar 13, 2025

Property Information

Block602
Lot29
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-F-UG
Dwellings2
ZoningR-E
Sq Footage2,001
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,000
43%
Improvement Value:$178,500
57%
Total Assessment$315,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,695+3.1%
2024$9,402+3.1%
2023$9,118+2.7%
2022$8,881+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$730,000

From:

To:

Sq Ft2,001DeedBook 5482, Page 517Recorded4/15/2025

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft2,001DeedBook 343, Page 1071NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded1/19/2010

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,597DeedBook 8642, Page 113Recorded12/16/2003

Property Built

Built

Year Built: 1908