Skip to content

90 James StEnglewood, NJ 07631

Built 1918

Last Sale Price
$740,000
Last Sale Date
Aug 9, 2024

Property Information

Block604
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2SFRDWG2CG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,685
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,800
78%
Improvement Value:$46,200
22%
Total Assessment$210,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,037+3.1%
2024$6,824+3.1%
2023$6,618+2.7%
2022$6,446+0.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$740,000
Sq Ft1,685DeedBook 5326, Page 474Recorded9/20/2024

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,685DeedBook 4963, Page 1231Recorded3/31/2023

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,685DeedBook 3952, Page 356NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/10/2021

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,685DeedBook 3236, Page 1359NU CodeFamily (1)Recorded5/7/2019

Property Sale

Sale
$236,000

From:

To:

Sq Ft1,685DeedBook 2098, Page 1398Recorded11/9/2015

Property Built

Built

Year Built: 1918