Skip to content

96 James StEnglewood, NJ 07631

Built 1906

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Aug 22, 2016

Property Information

Block604
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class45
Description2.5S-3CG
Dwellings2
ZoningR-E
Sq Footage2,278
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,100
50%
Improvement Value:$170,400
50%
Total Assessment$337,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,371+3.1%
2024$10,058+3.1%
2023$9,754+2.7%
2022$9,501+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft2,278DeedBook 2435, Page 288NU CodeFamily (1)Recorded11/14/2016

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft15DeedBook 7618, Page 329Recorded7/14/1993

Property Built

Built

Year Built: 1906