Skip to content

192 W Demarest AveEnglewood, NJ 07631

Built 2000
Church/Charitable

Last Sale Price
$2,200,000
Last Sale Date
Dec 19, 2013

Property Information

Block606
Lot28
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building ClassW3-D1
Description1S-ST 2S-F-UG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage20,130
Acreage1.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$952,000
36%
Improvement Value:$1,715,900
64%
Total Assessment$2,667,900

Tax History

YearProperty taxesChange
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$2,200,000

From:

To:

DeedBook 1598, Page 564Recorded1/9/2014

Property Built

Built

Year Built: 2000