Skip to content

158 Liberty RdEnglewood, NJ 07631

Built 1918

Last Sale Date
Jun 10, 2016

Property Information

Block613
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,000
43%
Improvement Value:$188,400
57%
Total Assessment$332,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,215+3.1%
2024$9,906+3.1%
2023$9,606+2.7%
2022$9,357+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1918