Skip to content

457 Tenafly RdEnglewood, NJ 07631

Built 1982

Owner
---
Last Sale Price
$99
Last Sale Date
Sep 4, 2025

Property Information

Block704
Lot18
QualifierC0002
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class37
Description2S-F-BG-W-INS
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage2,086
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$275,000
63%
Improvement Value:$162,400
37%
Total Assessment$437,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,191+3.2%
2024$12,785
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1982