Skip to content

471 Tenafly RdEnglewood, NJ 07631

Built 1982

Owner
---
Last Sale Price
$772,000
Last Sale Date
Oct 17, 2025

Property Information

Block704
Lot18
QualifierC0009
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class37
Description2S-F-BG-W-END
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,882
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$275,000
64%
Improvement Value:$153,000
36%
Total Assessment$428,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,152+3.1%
2024$12,754
Property History

Property Sale

Sale
$772,000
Sq Ft1,882DeedBook 5664, Page 1260Recorded12/4/2025

Property Sale

SaleMulti
$465,000
DeedBook 4583, Page 309

Property Built

Built

Year Built: 1982