Skip to content

329 Marlboro RdEnglewood, NJ 07631

Built 1992

Last Sale Price
$810,000
Last Sale Date
Nov 25, 2024

Property Information

Block102
Lot27
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-F-1CG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,708
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
35%
Improvement Value:$239,300
65%
Total Assessment$369,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,349+3.1%
2024$11,005+3.1%
2023$10,673+2.7%
2022$10,396+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$810,000

From:

To:

Sq Ft1,708DeedBook 5441, Page 65Recorded3/3/2025

Property Sale

Sale
$355,400

From:

To:

Sq Ft1,708DeedBook 1155, Page 759Recorded9/21/2012

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,708DeedBook 8620, Page 181Recorded10/7/2003

Property Sale

Sale
$242,000

From:

To:

Sq Ft1,661DeedBook 8301, Page 486Recorded8/25/2000

Property Built

Built

Year Built: 1992