Skip to content

50 E Hudson AveEnglewood, NJ 07631

Built 1978

Last Sale Date
Jun 10, 2016

Property Information

Block708
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1SFRDWG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage---
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,700
51%
Improvement Value:$158,800
49%
Total Assessment$323,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,941+3.1%
2024$9,640+3.1%
2023$9,349+2.7%
2022$9,107+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1978