Skip to content

498 Engle StEnglewood, NJ 07631

Built 1908

Last Sale Date
Dec 14, 2015

Property Information

Block708
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class18
Description21/2SFRDWG2CGPL
Dwellings2
ZoningR-D
Sq Footage---
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$262,100
42%
Improvement Value:$356,200
58%
Total Assessment$618,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,000+3.1%
2024$18,425+3.1%
2023$17,869+2.7%
2022$17,405+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1908