Skip to content

388 Curry AveEnglewood, NJ 07631

Built 1906

Last Sale Date
Mar 12, 1998

Property Information

Block713
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-BV-AL
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,400
60%
Improvement Value:$87,800
40%
Total Assessment$220,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,767+3.1%
2024$6,562+3.1%
2023$6,364+2.7%
2022$6,199+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1906