Skip to content

382 Curry AveEnglewood, NJ 07631

Built 1908

Last Sale Price
$478,000
Last Sale Date
Apr 7, 2021

Property Information

Block713
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2SFRDWG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,716
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,200
66%
Improvement Value:$98,400
34%
Total Assessment$286,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,807+3.1%
2024$8,541+3.1%
2023$8,283+2.7%
2022$8,068+0.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$478,000

From:

To:

Sq Ft1,716DeedBook 4204, Page 250Recorded6/10/2021

Property Sale

Sale
$216,300

From:

To:

Sq Ft1,716DeedBook 1257, Page 257Recorded1/23/2013

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft1,716DeedBook 8899, Page 259Recorded9/12/2005

Property Sale

Sale
$124,000

From:

To:

DeedBook 7777, Page 601Recorded4/3/1995

Property Built

Built

Year Built: 1908