Skip to content

303 Tenafly RdEnglewood, NJ 07631

Built 1906

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Sep 9, 2019

Property Information

Block803
Lot21
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2CG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage2,146
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,500
65%
Improvement Value:$121,600
35%
Total Assessment$351,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,789+3.1%
2024$10,463+3.1%
2023$10,147+2.7%
2022$9,883+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft2,146DeedBook 3413, Page 1337NU CodePost-sale loss (19)Recorded11/19/2019

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft2,146DeedBook 3305, Page 1257NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/26/2019

Property Built

Built

Year Built: 1906