Skip to content

76 Brook AveEnglewood, NJ 07631

Built 1908

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 21, 2023

Property Information

Block807
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2SFRDWG1CG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,478
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
61%
Improvement Value:$105,500
39%
Total Assessment$270,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,312+3.1%
2024$8,061+3.1%
2023$7,817+2.7%
2022$7,615+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$449,000

From:

To:

Sq Ft1,478DeedBook 4434, Page 551Recorded10/29/2021

Property Built

Built

Year Built: 1908