Skip to content

265 Pindle AveEnglewood, NJ 07631

Built 1933

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jun 30, 2010

Property Information

Block809
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class45
Description2S-AL
Dwellings2
ZoningR-E
Sq Footage1,440
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,000
57%
Improvement Value:$127,400
43%
Total Assessment$296,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,108+3.1%
2024$8,833+3.1%
2023$8,566+2.7%
2022$8,344+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 491, Page 1127NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded8/2/2010

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 8991, Page 441Recorded1/11/2006

Property Built

Built

Year Built: 1933