Skip to content

285 Pindle AveEnglewood, NJ 07631

Built 1933

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 17, 1999

Property Information

Block809
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class45
Description2SFRDWG
Dwellings2
ZoningR-E
Sq Footage2,012
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,700
50%
Improvement Value:$146,100
50%
Total Assessment$292,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,998+3.1%
2024$8,725+3.1%
2023$8,462+2.7%
2022$8,242+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1933