Skip to content

215 Waldo PlEnglewood, NJ 07631

Built 1908

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 6, 2020

Property Information

Block903
Lot14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page3FAM

Building Details

Building Class45
Description1&2S-AL-BG
Dwellings3
ZoningR-E
Sq Footage3,414
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,000
41%
Improvement Value:$219,600
59%
Total Assessment$372,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,450+3.1%
2024$11,103+3.1%
2023$10,768+2.7%
2022$10,489+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1908