Skip to content

169 Waldo PlEnglewood, NJ 07631

Built 1908

Last Sale Price
$469,000
Last Sale Date
Aug 3, 2022

Property Information

Block909
Lot41
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,360
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,000
57%
Improvement Value:$112,300
43%
Total Assessment$263,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,091+3.1%
2024$7,846+10.9%
2023$7,078+2.7%
2022$6,894+0.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$469,000

From:

To:

Sq Ft1,360DeedBook 4803, Page 576NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/12/2022

Property Sale

Sale
$227,000

From:

To:

Sq Ft1,360DeedBook 1066, Page 109Recorded6/12/2012

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,360DeedBook 8607, Page 898Recorded8/26/2003

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

DeedBook 7714, Page 801Recorded7/20/1994

Property Built

Built

Year Built: 1908