Skip to content

202 Waldo PlEnglewood, NJ 07631

Built 1908

Last Sale Price
$453,000
Last Sale Date
Jul 10, 2023

Property Information

Block907
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-F-UG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,384
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,000
59%
Improvement Value:$103,100
41%
Total Assessment$254,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,808+3.1%
2024$7,572+3.1%
2023$7,343+2.7%
2022$7,153+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$453,000

From:

To:

Sq Ft1,384DeedBook 5036, Page 123Recorded7/13/2023

Property Sale

Sale
$158,000

From:

To:

Sq Ft1,384DeedBook 8355, Page 325NU CodeOutside sample period (5)Recorded3/16/2001

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 7606, Page 546

Property Built

Built

Year Built: 1908