Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
169 N Dean StEnglewood, NJ 07631
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 13, 2016
Property Information
Block912
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page---
Building Details
Building ClassW1-D4
Description1&2S-B&CB-COM
Dwellings---
ZoningSBD
Sq Footage5,016
Acreage0.17
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$464,000
70%
Improvement Value:$194,700
30%
Total Assessment$658,700
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $20,242 | +3.1% |
| 2024 | $19,629 | +3.1% |
| 2023 | $19,036 | +2.7% |
| 2022 | $18,542 | +0.9% |
Property History
No events match the selected filters.