Skip to content

402 Mc Kinley St.Fairview, NJ 07022

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 4, 2012

Property Information

Block202
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class45
Description2SB
Dwellings2
ZoningRB
Sq Footage2,139
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,000
46%
Improvement Value:$274,900
54%
Total Assessment$506,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,322+5.3%
2024$10,753+4.0%
2023$10,337+2.0%
2022$10,138-0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$245,900

From:

To:

DeedBook 8318, Page 275NU CodePre-revaluation (27)Recorded10/24/2000

Property Built

Built

Year Built: 1922