Skip to content

416 Mc Kinley StFairview, NJ 07022

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 20, 2005

Property Information

Block202
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description2SB
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,640
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,400
48%
Improvement Value:$235,500
52%
Total Assessment$455,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,180+5.2%
2024$9,673+4.3%
2023$9,276+0.9%
2022$9,197-5.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

DeedBook 8624, Page 975Recorded10/22/2003

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,655DeedBook 8348, Page 40Recorded2/9/2001

Property Built

Built

Year Built: 1922