Skip to content

117 HamiltonFairview, NJ 07022

Built 1959

Last Sale Price
$730,000
Last Sale Date
Nov 20, 2024

Property Information

Block204
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class18
Description2SB
Dwellings1
ZoningRC
Sq Footage2,120
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,400
39%
Improvement Value:$329,200
61%
Total Assessment$535,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,957+7.2%
2024$10,220+2.4%
2023$9,978-2.1%
2022$10,190-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$730,000

From:

To:

Sq Ft2,120DeedBook 5380, Page 487Recorded12/9/2024

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft2,120DeedBook 4415, Page 383Recorded10/14/2021

Property Sale

Sale
$181,300
DeedBook 8824, Page 395

Property Sale

Sale
$148,800

From:

To:

Sq Ft3,180DeedBook 7797, Page 271NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/22/1995

Property Built

Built

Year Built: 1959