Skip to content

305 Henry StFairview, NJ 07022

Built 1912

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 29, 2023

Property Information

Block204
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class45
Description2SB
Dwellings2
ZoningRC
Sq Footage1,836
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,500
46%
Improvement Value:$223,500
54%
Total Assessment$416,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,252+7.6%
2024$8,599+3.2%
2023$8,332+1.7%
2022$8,190-7.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1912