Skip to content

131 Shaler AveFairview, NJ 07022

Built 1968

Last Sale Price
$122,566
Last Sale Date
Nov 9, 2001

Property Information

Block205
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class47
Description2SB2CG
Dwellings3
ZoningRB
Sq Footage2,839
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,500
34%
Improvement Value:$386,100
66%
Total Assessment$588,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,142+4.8%
2024$12,544-1.0%
2023$12,673+3.1%
2022$12,291+28.5%
Property History

Property Sale

Sale
$122,566

From:

To:

Sq Ft2,839DeedBook 8426, Page 904NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/10/2001

Property Built

Built

Year Built: 1968