Skip to content

125 Shaler AveFairview, NJ 07022

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 6, 2014

Property Information

Block205
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningRB
Sq Footage1,571
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$247,500
56%
Improvement Value:$191,700
44%
Total Assessment$439,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,559+5.9%
2024$9,029+2.9%
2023$8,771+1.1%
2022$8,673+3.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1927