Skip to content

126 Fulton AveFairview, NJ 07022

Built 1922

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Oct 29, 2020

Property Information

Block207
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningRB
Sq Footage1,674
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$209,600
41%
Improvement Value:$298,600
59%
Total Assessment$508,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,338+6.0%
2024$10,697+3.4%
2023$10,347+18.8%
2022$8,708-2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft1,674DeedBook 3871, Page 1967Recorded12/16/2020

Property Sale

Sale
$345,050

From:

To:

DeedBook 8611, Page 559Recorded9/9/2003

Property Sale

Sale
$96,800

From:

To:

Sq Ft1,620DeedBook 8409, Page 449NU CodeNominal consideration (25)Recorded10/4/2001

Property Sale

Sale
$169,000

From:

To:

Sq Ft1,620DeedBook 8092, Page 875Recorded8/13/1998

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

Sq Ft2,414DeedBook 7748, Page 723NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/22/1994

Property Built

Built

Year Built: 1922